קניית דירה מקבלן- מאפיינים, יתרונות וסכנות שכדאי להכיר

March 30 2023doritr

אם אתם מעוניינים לרכוש דירות מקבלן חשוב מאוד שתדעו כי מדובר על רכישת דירות חדשות. לרכישת דירות חדשות מקבלן יש יתרונות וחסרונות וכמובן שיש לעסקה זאת מאפיינים משלה. חשוב מאוד להכיר את כל המאפיינים של עסקה זאת וכן חשוב ביותר לבחון את היתרונות והחסרונות שיש לתהליך הרכישה המדובר וזאת בכדי להחליט את ההחלטה הנכונה ובסופו של דבר לרכוש את הדירה האידאלית עבורכם מכל היבט אפשרי.

היתרונות של רכישת דירה מקבלן

אם אתם תוהים איזה יתרונות יש לרכישת דירה מקבלן, הנה כמה מהם:

היתרון הגדול ביותר הוא שמדובר למעשה על דירה חדשה שמעולם לא התגוררו בה. כלומר, אתם הראשונים שנכנסים לדירה ואין דבר נוח ונעים מזה. התשתיות של הדירה חדשות וכל המתקנים שבה חדשים ועל כן יש סיכוי נמוך יותר שהם יתקלקלו תוך פרק זמן קצר או שיהיו בהם נזקים. שנית, על אף שלא מעט אנשים בטוחים כי המחיר של דירה חדשה מקבלן יהיה יקר יותר ממחיר של דירה יד שניה, הרי שישנם מקרים שבהם דירה חדשה מקבלן יכולה להיות זולה יותר, כך כאשר מדובר לדוגמא על דירות בפרויקטים של פינוי בינוי תל אביב או בכל עיר אחרת או פרויקטים של תמ”א 38, הרי שבהם ניתן לרכוש דירה חדשה במחיר נוח ומשתלם ביותר. לא פעם מחיר הדירה המדוברת יהיה זול יותר ממחיר דירה יד שניה.

 האם יש סכנות ברכישת דירה מקבלן?

חשוב לדעת כי לרכישת דירה מקבלו יש גם סכנות שונות וחשוב להיות מודעים אליהן: ראשית כל, כאשר מדובר על רכישת דירה מקבלן מדובר למעשה על עסקה באוויר שכן, הדירות אינן מוצר מוגמר ולרוב הן נמכרות על הדף ועל כן, האדם לא יכול לדעת איזו דירה מוגמרת הוא יקבל. שנית, מכיוון שמדובר על דירה שעדיין לא נבנתה או מצויה בהליכי בנייה, הרי שיש צורך לסמוך על הקבלן שישלים את הבנייה. במעמד החתימה על חוזה הרכישה לרוב משלמים סכום כלשהו, כלומר, האדם חש כי הוא מסכן את כספו שכן, הוא לא קיבל מוצר מוגמר כלשהו אלא רק התחייבות של הקבלן ולא פעם הוא לא יכול לדעת בוודאות אם הקבלן אכן יצליח להשלים את הליך הבנייה ללא בעיות בדרך. עוד סכנה שיכולה להיות היא שלא פעם דירות מקבלן נרכשות באזורים שהם מצויים בפיתוח ועל כן למעשה האדם לא יכול להבין עד הסוף מה יהיה מצב הסביבה שבה הוא רוצה לרכוש את הדירה שלו שכן חלק גדול ממנה עוד לא נבנה.

כיצד רוכשים דירה מקבלן?

לאחר שהבנתם את היתרונות ואת הסכנות של רכישת דירה מקבלן וקיבלתם החלטה לרכוש בכל זאת דירה מעין זאת, חשוב שתבינו כיצד עושים את זה נכון:

בשלב הראשון יש לבחור את הדירה הרלוונטית לכם. בשלב זה גם חשוב מאוד לשים לב לסביבה שהדירה צריכה להיבנות בה וכן לבחון האם הדירה והסביבה מתאימים לצרכים שלכם בצורה  הטובה ביותר.

שנית, חשוב ביותר לבחור בעורך דין מקרקעין מקצועי ומנוסה אשר ילווה אתכם בתהליך המדובר כאשר המטרה היא למעשה שהוא יבחן את החוזה ביניכם לבין הקבלן ויבין האם החוזה מגן על הזכויות שלכם או פוגע בהם באופן כלשהו. בהחלט לא כדאי לסמוך רק על עורך הדין של הקבלן שכן המטרה שלו היא להגן על האינטרסים של הקבלן.

בשלב הבא יש לבצע בדיקות מקדימות כאשר המטרה של הבדיקות הללו היא לוודא את שווי הדירה וזאת בכדי להבטיח שלא תרכשו דירה במחיר מופקע שהיא כלל לא שווה את המחיר שלה. כמובן שחשוב לוודא כי הקבלן העומד בראש הפרויקט הוא קבלן מוסמך ואמין שיש לו את כל האישורים הנדרשים. יש לבדוק האם יש בנק שמלווה את הקבלן וכן, יש לבחון את הבטוחות שהוא מציג.

 

 

Share: